Zespół Szkolno-Przedszkolny w Głuszynie

46-100 Namysłów

ul. Główna 115

Głuszyna

tel. 774191410

Adres

46-100 Namysłów


ul. Główna 115


Głuszyna


tel. 774191410


Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

Patron szkoły

                          

                                      Jan Kochanowski

 

         

 

 

 

 

                    Jan Kochanowski, patron naszej szkoły, uważany jest za jednego  z najwybitniejszych poetów okresu renesansu i „ojca” poezji polskiej. Jego utwory przepełnione są życiową mądrością.

Urodził się w Sycynie pod Zwoleniem w 1530 roku. Rodzina była stosunkowo zamożna, ojciec był właścicielem pięciu wsi. Prawdopodobnie poeta początkowo uczył się w domu, pod kierunkiem Jana z Sieciechowa, ale już  w wieku około piętnastu lat – w 1544 roku, wstąpił na Akademię Krakowską  (dzisiaj Uniwersytet Jagielloński).

Najprawdopodobniej po trzech latach studiów Kochanowski opuścił mury akademii. I wtedy rozpoczął się w jego życiu tzw. okres padewski, przypadający na lata 1544 – 1559.  Podróżował wtedy i studiował   na Uniwersytecie w Padwie i w Królewcu. Zdobył w tym czasie gruntowne wykształcenie filologiczne i rozpoczął działalność literacką w języku łacińskim. Pod koniec tego okresu zaczął pisać w języku polskim. Był to także czas podróży po Europie. Poeta zwiedził Włochy, Francję, Niemcy.

Ostatecznie powrócił do kraju w 1559 roku. Rozpoczął się wtedy w jego życiu tzw. okres dworski. Kochanowski podjął decyzję, że poświęci się służbie dworskiej. Ten etap życia trwał około dziesięciu lat i zaowocował  pobytem poety na dworach: Filipa Padniewskiego  biskupa krakowskiego, cenionego ówcześnie mecenasa ludzi pióra, Jana Firleja, Piotra Myszkowskiego i króla Zygmunta II Augusta, gdzie awansował do rangi sekretarza Jego Królewskiej Mości. Pobyt na dworze królewskim, wędrującym w tym czasie między Wilnem  i Piotrkowem a Warszawą, gdzie odbywały się sejmy, zaowocował wieloma utworami, głównie polskimi fraszkami  i pieśniami.

Ostatecznie pożegnał się z dworem królewskim po śmierci Zygmunta II Augusta (1572), zrzekł się piastowanych urzędów i w 1575 roku zawarł ślub z Dorotą Podlodowską. Kochanowski miał z nią sześć córek i syna, który urodził się już po jego śmierci.  Zamieszkał w dworku w Czarnolesie, w pobliżu rodzinnej Sycyny. W tzw. okresie czarnoleskim powstawały kolejne fraszki, pieśni oraz przekłady psalmów. W tym czasie napisał także tragedię „ Odprawa posłów greckich”.

Harmonię życia przerwała śmierć 2,5- letniej córki Urszuli. Kochanowski opublikował wtedy „ Treny”, których bohaterem uczynił dziecko, a nie jak to było w tradycji gatunku osobę dorosłą. Znalazł w nich odbicie wielki ból ojca. 

Po śmierci Zygmunta Augusta był zwolennikiem Henryka Walezego, którego elekcję podpisał, uczestniczył też w jego koronacji w Katedrze Wawelskiej w 1573 roku. Po ucieczce króla wycofał się z życia dworskiego. Na dwór królewski już nie wrócił, choć popierał Stefana Batorego.

Zmarł w Lublinie na atak serca 22 sierpnia 1584 roku, dokąd przybył w nadziei na pomoc króla w wyjaśnieniu niejasnej śmierci brata żony, który został zamordowany  w Turcji. W Lublinie też odbyły się uroczystości pogrzebowe,   w których uczestniczyli liczni dostojnicy świeccy i duchowni, w tym również król Stefan Batory. Kochanowski pochowany został w kaplicy kościoła w Zwoleniu, obok rodziców, gdzie do dziś znajduje się nagrobek z jego podobizną.

Dzięki Kochanowskiemu literatura polska weszła w krąg europejskiej kultury umysłowej, poeta przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.

Doceniając dokonania poety, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice w 1980 roku podjęli decyzję o nadaniu Szkole Podstawowej  w Głuszynie imienia Jana Kochanowskiego.