Pokaz historyczny- ”Powstanie styczniowe”

Pokaz historyczny- ”Powstanie styczniowe” w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lublina

W dniu 21 lutego 2024 r. na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej   w Smogorzowie dla uczniów tutejszej  szkoły podstawowej odbył się pokaz historyczny w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lublina.

Tematyka pokazu obejmowała wydarzenia od czasów rozbiorów Polski poprzez wydarzenia późniejsze - powstanie kościuszkowskie, czasy napoleońskie, powstanie listopadowe i styczniowe. Rekonstruktorzy zaprezentowali zgromadzonym na sali dzieciom stroje z tamtej epoki, używaną broń sieczną i palną oraz inne rekwizyty. Eksponatów można  było dotknąć, przyjrzeć się z bliska jak wyglądają ,   sprawdzić, ile ważą, i jak prezentują się w dłoniach.

Pokaz militarnych eksponatów wspierany był przez przemyślaną narrację  i aktywizowanie uczniów przez prowadzących.

Był też prawdziwą lekcją historii i opowieścią o patriotycznych postawach Polaków i ich losach.

Opiekun i organizator spotkania T. Dobuszewski