Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Profesjonalna Pracownia Terapeutyczna

W  ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej w naszej szkole utworzona  została nowa Pracownia Terapeutyczna, w której odbywają się  zajęcia specjalistyczne: terapia pedagogiczna, logopedia, rewalidacja.

Podczas zajęć z uczniami wykorzystywane są programy multimedialne z Nowej Ery . Między innymi program „Śmiały do szkoły”, którego głównym celem jest zapobieganie trudnościom w  nauce czytania, pisania i liczenia u dzieci pięcio – sześcioletnich przygotowujących się do podjęcia nauki w szkole. Program ten to praktyczne narzędzie stymulujące funkcje percepcyjno – motoryczne, zawiera ćwiczenia wspomagające rozwój: mowy, koordynacji wzrokowo– słuchowo, spostrzegawczości i pamięci, syntezy i analizy słuchowej,  kształtowania pojęcia orientacji przestrzennej i czasowej, kształtowania pojęcia liczby i umiejętności liczenia, grafomotoryki.

Kolejne program multimedialny „Matświat”  ma za zadanie rozwijanie kompetencji matematycznych oraz wspomagający diagnozę i terapię dyskalkulii. Umożliwia wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach, stymulowanie i usprawnianie funkcji percepcyjno– motorycznych, doskonalenie umiejętności szacowania liczenia czytania znaków matematycznych przy rozumienia pojęć związanych z matematyką, zależności matematycznych i innych obszarów z tego zakresu. Program wykorzystywany będzie dla uczniów klas I- VI.

Celem programu multimedialnego „Spektrum autyzmu pro”  jest wspieranie rozwoju kompetencji emocjonalno-  społecznych i komunikacyjnych u dzieci ze spektrum autyzmu. Program „Moc emocji” ma za zadanie wspierać rozwój emocjonalno – społeczny, z elementami socjoterapii. Wspomaga:

- budowanie pozytywnego obrazu siebie,

- kształcenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji,

- zdolność radzenie sobie z emocjami własnymi i innych,

- rozwój empatii,

- kształcenia umiejętności funkcjonowania i współpracy w grupie,

- budowanie relacji,

- rozwój umiejętności dbania o własne zdrowie, higienę bezpieczeństwa.

Już od samego początku  zarówno dzieci z przedszkola jak i  z klas I- IV chętnie uczestniczą w zajęciach zarówno z logopedą, jak i pedagogiem.

W/w programy przeznaczone są do pracy indywidualnej i w małych grupach na zajęciach terapeutycznych, rewalidacyjnych  oraz dydaktycznych.

Ze środków, które otrzymaliśmy  dla dzieci z trudnościami w nauce i z różnymi dysfunkcjami,

udało się również zakupić wiele pomocy dydaktycznych do  zajęć specjalistycznych z pedagogiem i logopedą.  Między innymi:

- ścieżki równoważnie

- ścieżki sensoryczne

- głuchy telefon do logopedii

- gry edukacyjne

- zestawy kreatywne- Sprytne klocki

- interaktywną podłogę  z Grami Edukacyjnymi

- zabawki do usprawniania motoryki dużej i małej

- drewniane zestawy do nauki czytania

Wszystkie pomoce są  stosowane na zajęciach specjalistycznych, stanowią one niezwykłą motywację dla dzieci, które niezwykle chętnie biorą udział w spotkaniach, żywo reagują na każde zadania i polecenia prowadzących zajęcia specjalistów.

Pedagog mgr V. Zygadło

Neurologopeda mgr E. Kozłowska