Środa, 2024-05-15

W MORWOWYM RAJU

Dzieci z grupy „Jeżyki” – na zajęciach w MORWOWYM RAJU
– ZIELONA KLASA I ŚCIEŻKA EDUKCYJNO-REKREACYJNA

Korzystając ze słonecznej pięknej pogody 26.09.2023 roku, we wtorek dzieci z grupy „Jeżyki” wyszły do pobliskiego morwowego lasku. Głównym celem zajęć było nabywanie większej wrażliwości na przyrodę, przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las - zapoznanie ich z poszczególnymi elementami rosnących tam roślin, a także pokonywanie barier wewnętrznych przed byciem na terenach zielonych, strachu przed zabrudzeniem, skaleczeniem czy zagubieniem się w lesie.

Zajęcia przeprowadziliśmy w ramach realizacji projektu „Morwowy raj – zielona ekoklasa i ścieżka rekreacyjno-edukacyjna”, finansowanego z funduszy Lasów Państwowych w ramach konkursu "Klasa z drewna".

Przedszkolaki wyruszyły na spacer maszerując ścieżkami „Morwowego raju”. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały lasek, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu, słuchały odgłosów lasu oraz zbierały różnorodne „skarby”, które później wykorzystały  swoich pracach – liście, trawy szyszki, żołędzie, kasztany, patyki, kamienie, itp.

Kolejnym etapem wycieczki do „Morwowego raju” były zajęcia w zielonej ekoklasie z wykorzystaniem zebranych materiałów. Dzieci zostały podzielone na grupy 4-5 osobowe, oznaczone kolorowymi szarfami, przy pniach drzew. Na początku opowiadały o tym co zobaczyli, co słyszeli, czego ciekawego się dowiedzieli, itp. Potem każda grupa wykonywała przygotowane zadnia, w których w sposób kreatywny używały zgromadzone „skarby”.

Zadanie 1 – dopasowywanie liści znalezionych w „Morwowym raju” do odpowiednich kształtów;

Zadanie 2 – dopasowywanie elementów zebranych w „Morwowym raju” do planszy z kolorami;

Zadanie 3 – rozwiązywanie zagadek związanych z mieszkańcami „Morwowego raju”, poznanie ciekawostek dotyczących leśnych zwierząt oraz układanie wizerunku jeża i orła bielika ze swoich leśnych skarbów.

Podczas zajęć rekreacyjno-edukacyjnych dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, przestrzegały ustalonych zasad, były otwarte na nowe wyznania i zadania, pokonując strach. Zajęcia wzbogaciły wiedzę przedszkolaków oraz miały walory zdrowotne. Wszyscy spędzili miło czas na świeżym, zdrowym  powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody „Morwowego raju”.

Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.

wychowawca: Lidia Migdał