Imieniny: Bogny, Walerii

ZARZĄDZENIE NR 3/2024 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głuszynie z dnia 26.01.2024 w sprawie wprowadzenia standardów ochrony małoletnich

ZARZĄDZENIE NR 3/2024

Na podstawie art. 22b pkt 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym(tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1304) zarządza się, co następuje:

&1.

Wprowadzam w życie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głuszynie, zwanej dalej placówką, standardy ochrony małoletnich.

&2.

1. Ochrona małoletnich w placówce funkcjonuje w oparciu o przyjęte standardy ochrony małoletnich przez dyrektora szkoły których wykaz stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
  2. Standardy o których mowa w ust. 1 uwzględniają specyfikę szkoły (charakter, rodzaj) oraz sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  3. Ochrona małoletnich w placówce stanowi ogół działań dyrektora, wicedyrektora ,nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, podejmowanych dla zapewnienia ochrony małoletnich w sposób zgodny i spójny z wprowadzonymi standardami ochrony małoletnich.

&3.

Celem wprowadzeni standardów ochrony małoletnich  w placówce jest zapewnienie:

• zgodności działalności wszystkich podmiotów szkoły ze standardami ochrony małoletnich;
  • przestrzegania i promowania zasad bezpiecznych relacji na linii pracownik-małoletni, małoletni - małoletni;
  • stosowania skutecznych mechanizmów kontroli standardów ochrony małoletnich;
  • bieżącego monitorowania i ewaluacji standardów ochrony małoletnich;
  • szybkiego reagowania w sytuacji pojawiających się podejrzeń krzywdzenia dziecka.

&4.

1. 1. Ochronę małoletnich w placówce realizują następujące działania:
  • opracowanie i wdrożenie wewnątrzszkolnych standardów i wskaźników ochrony małoletnich;
  • opracowanie niezbędnych procedur, regulaminów, polityk i innych mechanizmów stosowania standardów ochrony małoletnich;
  • upowszechnienie standardów ochrony małoletnich wśród pracowników, rodziców, samych małoletnich;
  • wyznaczenie osób odpowiedzialnych za różne aspekty realizowania  standardów ochrony małoletnich, których wykaz stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
  • prowadzenie instruktarzu i szkoleń z zakresu dokumentacji regulującej stosowanie standardów ochrony małoletnich;
  • monitorowanie i ocena funkcjonowania standardów ochrony małoletnich.
  1. Zasady i sposoby realizacji standardów ochrony małoletnich regulują w szkole obowiązujące polityki, regulaminy, instrukcje, procedury i zarządzenia dyrektora. Wykaz dokumentów związanych ze stosowanie standardów ochrony małoletnich stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.

&5.

1. Zadania związane ze stosowaniem standardów ochrony małoletnich realizują wszyscy nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w szkole, również inne osoby które nie są pracownikami a wykonują czynności z małoletnimi (jak wolontariusz, praktykant).
  2. Za wprowadzenie standardów ochrony małoletnich odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.

&6.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 26.01.2024.

Tomasz Wołczański