Zespół Szkolno-Przedszkolny w Głuszynie

46-100 Namysłów

ul. Główna 115

Głuszyna

tel. 774191410

Adres

46-100 Namysłów


ul. Główna 115


Głuszyna


tel. 774191410


Kalendarium

Środa, 2024-05-08

Imieniny: Kornela, Lizy

Konstytucja 3 Maja

Święta Majowe

          Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie      u s t a w ą  z a s a d n i c z ą. Uchwalona została  w czasie obrad Sejmu Czteroletniego w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim. Była wynikiem dążeń Polaków do naprawy stosunków wewnętrznych       w Rzeczpospolitej  po I rozbiorze w 1772 roku ustalając podstawy do funkcjonowania nowożytnego ustroju  w Polsce.   

          Była wielkim osiągnięciem naszego narodu chcącego zachować jak najdłużej n i e z a l e ż n o ś ć  p a ń s t w a w obliczu intryg                                 i poczynań potężnych sąsiadów. Konstytucja regulowała w sposób pełny prawa i obowiązki obywateli oraz określała zakres oraz podział władzy w ówczesnej Rzeczypospolitej.

          Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zamykało w dziejach naszego państwa okres Rzeczypospolitej szlacheckiej i rozpoczynało okres                         R z e c z y p o s p o l i t e j  o ś w i e c o n e j.

             W II Rzeczypospolitej dzień uchwalenia Majowej Ustawy został  uznany  za ś w i ę t o  n a r o d o w e uchwałą  Sejmu   z  dnia        29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1951 roku, gdy  komunistyczna ekipa Bolesława Bieruta postanowiła je znieść. Ponownie powróciło ono do kalendarza świąt państwowych             6 kwietnia 1990 roku. Odtąd  dzień 3 M a j a   jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

          Reformy zapisane w ustawie rządowej z maja 1791 r.    nie uratowały suwerenności I Rzeczypospolitej. Konstytucja pozostała  jednak w pamięci i tradycji naszego narodu jako wielkie dokonanie polskiej myśli prawniczej i politycznej.    Stała się wartością kulturową i  swoistym k a t e c h i z m e m  narodowym  Polaków. Do dzieła Konstytucji i do patriotyzmu jej twórców nawiązywały później różne pokolenia Polaków, zarówno te, które walczyły o wolność w XVIII, XIX         i początkach  XX wieku, jak i te, które budowały po 1918 roku  niepodległe państwo polskie.

 

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński.

 

Upamiętniliśmy Święto 3 Maja - Krosno Białobrzegi

 

Majowe Święta Narodowe- dni o których należy pamiętać. - Gmina  Wietrzychowice - Portal gov.pl

 

          opracowanie mgr T. Dobuszewski