Zespół Szkolno-Przedszkolny w Głuszynie

46-100 Namysłów

ul. Główna 115

Głuszyna

tel. 774191410

Adres

46-100 Namysłów


ul. Główna 115


Głuszyna


tel. 774191410


Kalendarium

Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Zarządzenie Dyrektora Szkoły z dnia 12.05.2020r.

 

ZARZĄDZENIE NR 7/2020

DYREKTORA ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W GŁUSZYNIE

z dnia 12 maja 2020 r.

 

 

w sprawie ustalenia Procedury postępowania na wypadek podejrzenia

wystąpienia choroby zakaźnej COVID-19 w szkole.

 

 

Na podstawie: ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374)oraz rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410, 492, 595, 642 i 742) zarządzam, co następuje:

 

 

§ 1

W celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przyjętych przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzam do stosowania Procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej COVID-19 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Głuszynie,  stanowiące Załączniki nr 1 i  nr 2  do niniejszego zarządzenia.

 

 

§ 2

Procedury, o których mowa w § 1 podaje się do wiadomości poprzez zamieszczenie ich na tablicy ogłoszeń oraz na internetowej stronie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Głuszynie.

 

§ 3

Zarządzenie wchodzi z życie z dniem podpisania.

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 7/2020

Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głuszynie

z dnia 12.05.2020 r.

 

 

Procedury postępowania

na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej COVID-19

w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Głuszynie

 

§ 1

Cel i przedmiot procedur

  1. Celem i przedmiotem procedur jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpiecznego organizowania i prowadzenia zajęć szkolnych oraz obowiązków dyrektora, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców uczniów.
  2. Procedury zostały opracowane zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
  3. Procedury uwzględniają wsparcie organizacyjne organu prowadzącego oraz możliwości bazowe i kadrowe Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głuszynie.
  4. Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej COVID-19 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Głuszynie na czas prowadzenia zajęć szkolnych w okresie pandemii COVID-19 i potwierdzenia tego faktu pisemnym oświadczeniem, stanowiącym załącznik  do procedury.

 

§ 2

Ogólne zasady organizacji zajęć

  1. Do szkoły mogą uczęszczać tylko uczniowie zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Szkoła zaopatruje nauczycieli i pracowników obsługi szkoły w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, fartuchy jednorazowe.
  3. W przypadku nieobecności nauczycieli lub pracowników administracji i obsługi z powodu choroby lub kwarantanny, dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym zabezpiecza możliwość szybkiego uzupełniania kadry, korzystając w pierwszej kolejności z zasobów kadrowych szkoły.

 

§ 3

Szczegółowe zasady organizacji zajęć

  1. Rodzice/ opiekunowie przyprowadzający ucznia do szkoły nie wchodzą na teren placówki  (z wyjątkiem uzasadnionych przypadków).
  2. Uczniom wchodzącym do budynku szkolnego mierzona jest codziennie temperatura ciała  termometrem bezdotykowym.
  3.  Uczniom dojeżdżającym do szkoły autobusem szkolnym mierzona jest temperatura ciała  termometrem bezdotykowym przed wejściem do autobusu.
  4. Uczniowie, pod nadzorem opiekunów, mogą korzystać z boiska i terenów zielonych na terenie szkoły.
  5. Pedagodzy  i psycholog udostępniają na terenie szkoły plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcje przy dozownikach z płynem do dezynfekcji, do których stosowania wszyscy są bezwzględnie zobowiązani.
  6. W szkole obowiązuje zakaz korzystania ze źródełka wody pitnej.
  7. Osoby trzecie mogą przebywać w placówce tylko w uzasadnionych przypadkach przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk.

 

§ 4

Obowiązki nauczyciela

  1. Nauczyciele zachowują między sobą dystans społeczny wynoszący minimalnie 1,5 m.
  2. Nauczyciele:

1)      wyjaśniają uczniom zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce  i przyczyny ich wprowadzenia;

2)      nie organizują wyjść poza teren szkoły;

3)      wietrzą sale lekcyjne, w której organizuje się zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzą gimnastykę śródlekcyjną przy otwartych oknach;

4)      zwracają uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu;

5)      organizują pokaz właściwego mycia rąk, przypominają i dają przykład;

6)      unikają organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.

  1. Nauczyciele są zobowiązani do dbałości o profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych i nieprzychodzenia do pracy, jeśli są chorzy.

 

§ 5

Obowiązki pracowników obsługi

  1. Pracownicy obsługi zobowiązani są do:

1)  uprzątnięcia z sali, w której przebywają uczniowie, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować, a wykorzystywane przybory sportowe – piłki, skakanki, obręcze dokładnego czyszczenia lub dezynfekowania.

2)  zachowania staranności przy wykonywaniu codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji zaleceń producenta. Należy ścisłe przestrzegać czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji;

3)  utrzymania w czystości i dezynfekcji placu zabaw;

4)  bezwzględnego przestrzegania ustalonego przez dyrektora reżimu sanitarnego.

  1. Pracownicy obsługi są zobowiązani do dbałości o profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych i nieprzychodzenia do pracy, jeśli są chorzy.

 

§ 6

Obowiązki rodzica

  1. Rodzice lub inne osoby przyprowadzające uczniów do szkoły muszą być zdrowi. Gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  2. Rodzic jest zobowiązany do:

1)  przekazania nauczycielowi prowadzącemu zajęcia opiekuńczo-wychowawcze lub opiekunowi dowozów szkolnych istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka, aby można było zapewnić mu odpowiednią opiekę podczas pobytu w szkole;

2)  zaopatrzenia swojego dziecka, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i ze szkoły;

3)  przyprowadzenia do szkoły dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych;

4)  dopilnowania, aby dziecko nie przynosiło ze sobą niepotrzebnych przedmiotów.

5)  regularnego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny: powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą  z mydłem, nie podawać ręki na powitanie, w odpowiedni sposób zasłaniać twarz podczas kichania czy kasłania;

6)  stosowania podstawowych zasadach higieny samemu, ponieważ dziecko uczy się  przez obserwację dobrego przykładu.

  1. Rodzic zna czynniki ryzyka covid-19 zarówno u dziecka, jak i innych domowników oraz ma świadomość odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do szkoły.
  2. Z uwagi na konieczność planowania organizacji posiłków, obowiązkiem rodzica jest poinformowanie sekretariatu szkoły o dłuższej nieobecności ucznia.

 

§ 7

Obowiązki pracowników bloku żywieniowego

  1. Przy organizacji żywienia (kuchnia, stołówka) obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników.
  2. Pracowników mających kontakt z żywnością obowiązuje zachowanie 1,5 m odległości stanowisk pracy oraz bezwzględny nakaz korzystania ze środków ochrony osobistej, płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególnie należy zwracać uwagę na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
  3. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 stopni C lub je wyparzać.
  4. Pracownicy bloku żywieniowego są zobowiązani do dbałości o profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych i nieprzychodzenia do pracy, jeśli są chorzy.

 

§ 8

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia  COVID-19 u uczniów 

  1. Zgodnie ze wskazaniami Głównego Inspektora Sanitarnego do objawów podejrzanych należą głównie: podwyższona temperatura, kaszel, katar, złe samopoczucie, trudności z oddychaniem.
  2. Pomiaru temperatury u  uczniów termometrem bezdotykowym może dokonać każdy  pracownik szkoły wyznaczony przez dyrektora.
  3. W przypadku pojawienia się u ucznia niepokojących objawów choroby m.in. podwyższonej temperatury ciała należy go odizolować w odrębnym, wyznaczonym pomieszczeniu, wyposażonym w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący, oznakowanym pomieszczeniu (sala nr 6).
  4. Opiekę nad uczniem w tym czasie sprawuje wyznaczony pracownik, zabezpieczony w środki ochrony osobistej, z zachowaniem właściwego dystansu – 1,5 m.
  5. O fakcie zaobserwowania u ucznia podejrzanych objawów niezwłocznie telefonicznie poinformowany jest rodzic, który jest tym samym zobowiązany do niezwłocznego osobistego odbioru dziecka z placówki.
  6. W sytuacji braku kontaktu z rodzicami lub opiekunami prawnymi (do 1h.) lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia ucznia wychowawca prowadzący zajęcia opiekuńcze lub dyrektor/wicedyrektor powiadamia pogotowie ratunkowe.
  7. Pozostali pracownicy obsługi są zobowiązani natychmiast po opuszczeniu szkoły przez ucznia zdezynfekować izolatorium i wszystkie możliwe miejsca i przedmioty, z którymi mógł mieć styczność.
  8. Dyrektor o zaistniałym fakcie niezwłocznie informuje Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Namysłowie- tel. 502 540 721 lub  77 4190490
  9. W przypadku stwierdzenia wystąpienia u ucznia choroby zakaźnej rodzice/opiekunowie prawni dziecka niezwłocznie informują dyrektora szkoły o zachorowaniu dziecka, celem zapobiegania rozpowszechniania się choroby i podjęcia odpowiednich działań. 
  10. W przypadku, gdy uczeń  został skierowany do szpitala z podejrzeniem choroby zakaźnej która aktualnie wskazywana jest jako niosąca ryzyko epidemii, dyrektor szkoły w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym oraz organem prowadzącym, może podjąć decyzję o zamknięciu szkoły na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.  
  11. Rodzice/opiekunowie prawni ucznia, po przebytej przez niego chorobie zakaźnej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończeniu leczenia i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych uczniów.

 

 

§ 9

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia  COVID-19 u pracowników

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Pracowników informuje się, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  3. Pomiaru temperatury ciała u pracownika dokonuje się  termometrem bezdotykowym po uzyskaniu uprzedniej zgody.
  4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy oraz odizolować w odrębnym, wyznaczonym pomieszczeniu, wyposażonym w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący (sala nr 6).
  5. O podejrzeniu wystąpienia zachorowania pracownika, dyrektor szkoły lub inna wyznaczona przez niego osoba informuje Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Namysłowie - tel. 502 540 721 lub  77 4190490i ściśle stosuje się do wydanych instrukcji i poleceń.
    1. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik poddany jest gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekowaniu powierzchni dotykowych (m.in. klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
    2. Każdy pracownik mający bliski kontakt z pracownikiem o podejrzeniu wystąpienia zachorowania zostaje odsunięty od świadczenia pracy do czasu uzyskania informacji o wyniku testu pracownika z kryteriami.

 

§ 10

Kontrola przebiegu procedury i postanowienia końcowe

  1. Nadzór nad prawidłowością i skutecznością funkcjonowania procedury pełni dyrektor szkoły.
  2. W sprawach organizacyjnych należy kontaktować się z dyrektorem szkoły:

tel. 77 4191410, 77 4191692,  zspgluszyna@wp.pl

  1. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zwrócić się po poradę lub konsultację do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Namysłowie, telefon 77 4190490

 

 

 

                                                                                       Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 7/2020

                                                                 Dyrektora Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Głuszynie           

                                                                                                                 z dnia 12.05.2020 r.

 

 

 

Procedury zapewnienia bezpieczeństwa

w PRZEDSZKOLU

w związku z wystąpieniem COVID-19

 

 

Na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania

 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w przedszkolu i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie ograniczonego funkcjonowania przedszkoli w PRZEDSZKOLU obowiązują specjalne Procedury bezpieczeństwa.

  1. Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w PRZEDSZKOLU  odpowiada Dyrektor.
  2. W przedszkolu stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
  3. Przedszkole pracuje w godzinach od 8:00 do  14:30
  4. Liczba dzieci w jednej grupie przedszkolnej może maksymalnie wynosić  12 (do ustalenia z organem prowadzącym).
  5. Do przedszkola nie będą wpuszczani: dzieci oraz pracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na infekcję.  Po wejściu do budynku przedszkola każdemu pracownikowi oraz dziecku mierzona jest temperatura. Pomiaru dokonuje wyznaczony przez dyrektora pracownik przedszkola.
  6. W przedszkolu dzieci ani pracownicy nie muszą zakrywać ust i nosa (nie chodzą w maseczka), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego, a także w niniejszych Procedurach.
  7. Na czas pracy przedszkola, drzwi wejściowe do budynku przedszkola są zamykane.
  8. Na tablicy ogłoszeń w szatni znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.
  9. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym przedszkole zapewnia:

1)          Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń przedszkola, placu zabawa oraz sprzętów, zabawek znajdujących się w przedszkolu;

2)          Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, na korytarzu oraz w miejscu przygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne dla pracowników odbierający rzeczy, produkty od dostawców zewnętrznych;

3)          Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk przy dozownikach z płynem;

4)          Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia)- gabinet pielęgniarski

5)          Pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wszystkim pracownikom jak i rodzicom.

  1. Dyrektor oraz wicedyrektor:

1)          nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników przedszkola zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;

2)          dba o to by w salach, w których spędzają czas dzieci nie było zabawek, przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować;

3)          prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w placówce;

4)          kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;

5)          informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika;

6)          współpracuje ze służbami sanitarnymi;

7)          instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;

8)          informuje rodziców o obowiązujących w przedszkolu procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznie.

  1. Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:

1)    Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej:

  1. Regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
  2. Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
  3. Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;

2)    Dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;

3)    Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych dzieci;

4)    Postępować zgodnie z zapisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa.

  1. Osoby sprzątające w placówce po każdym dniu myją i/lub dezynfekują:

1)          Ciągi komunikacyjne – myją;

2)          Poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują.

  1. Wychowawcy, opiekunowie oraz pracownicy obsługi:

1)          sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba dzieci zgodnie z ustaleniami, objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;

2)          myją, dezynfekują zabawki, przedmioty, którym bawiło się dziecko, jeśli kolejne dziecko będzie korzystało z tego przedmiotu zabawki;

3)          dbają o to by dzieci regularnie myły ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza;

4)          wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę;

5)          prowadzą gimnastykę przy otwartych oknach;

6)          dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z dziećmi z drugiej grupy;

7)          dbają o to, by dzieci w ramach grupy unikały ścisku, bliskich kontaktów;

8)          nie organizują w jednym pomieszczeniu zajęć, które skupiają większą liczbę dzieci;

9)          ustawiają leżaki do spania/odpoczynku w odstępach co najmniej 2 metrów od siebie;

10)       odpowiadają za dezynfekcję leżaków przeznaczonych do spania, po zakończeniu odpoczynku przez dzieci.

 

 

Przyprowadzanie i odbiór dzieci z przedszkola.

  1. Na teren budynku przedszkola wpuszczane jest tylko dziecko.
  2. Rodzic/opiekun prawny odprowadza dziecko do głównych drzwi wejściowych do budynku przedszkola, gdzie dziecko odbierane jest przez pracownika placówki.
  3. Pracownik dba o to by dziecko po wejściu do przedszkola zdezynfekowało ręce a następnie odprowadza je do szatni, a po przebraniu się do sali, w której dziecko będzie odbywało zajęcia.
  4. W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka.
  5. Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi przedszkola przy głównych drzwiach wejściowych do budynku.
  6. Opuszczając placówkę dziecko odprowadzane jest do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej przez pracownika przedszkola, który oczekuje przy drzwiach wejściowych.
  7. W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw, rodzic/opiekun prawny/osoba prawna, odbiór dziecka odbywa się przez główne drzwi wejściowe do budynku.

Żywienie

  1. Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie placówki.
  2. Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
  3. Pracownicy kuchni:

1)    Dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki;

2)    Myją ręce:

  1. przed rozpoczęciem pracy,
  2. przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona,
  3. po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
  4. po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
  5. po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
  6. po skorzystaniu z toalety,
  7. po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,
  8. po jedzeniu, piciu

3)    Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;

4)    Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;

5)    Wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;

6)    Przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami;

7)    Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora przedszkola;

8)    Myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 60 stopni C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki.

  1. Dzieci posiłki spożywają przy stolikach w swoich salach/dzieci spożywają posiłki w sali do tego przeznaczonej przy czym w tym samym momencie mogą przebywać jedna/dwie/trzy grupy przy zachowaniu bezpiecznego dystansu między grupami – 5 metrów, a po wyjściu każdej grupy wyznaczony pracownik/pracownicy dezynfekują powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.
  2. Posiłki dzieciom podają opiekunowie.

 

Wyjścia na zewnątrz

  1. Przedszkole nie będzie organizowało wyjść poza teren przedszkola.
  2. W przypadku gdy pogoda na to pozwoli, dzieci będą korzystały z placu zabaw.
  3. Na placu zabaw może przebywać jednocześnie jedna grupa.
  4. Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw na zakończenie każdego dnia pracy są dezynfekowane.
  5. Plac zabaw zamknięty jest dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.

 

 

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia

  1. W przedszkolu wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia).
  2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
  3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
  4. Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki.
  5. Osoba wskazana przez dyrektora/osobę zastępująca dyrektora, kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałymi dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
  6. Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).
  7. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
  8. Rodzice odbierają dziecko przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.

 

Przepisy końcowe

  1. Procedury bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu od dnia 25 maja 2020 r. do czasu ich odwołania.
    1. Wszyscy pracownicy przedszkola zobowiązani się do ich stosowania i przestrzegania.

 

 

 

 

Załącznik  do Procedury postępowania

na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej COVID-19

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głuszynie

 

 

 

Oświadczenie o zapoznaniu się z procedurami

 

Oświadczam, że zapoznałam się z Procedurami postępowania

na wypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej COVID-19

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głuszynie

 

i zobowiązuję się do ich rygorystycznego przestrzegania.

 

 

 

 

Głuszyna,

………………………………………                                     …………………………………………………

miejscowość, data                                                                         imię i nazwisko podpisującego oświadczenie