POZNAWANIE ZAWODÓW - DZIENNIKARZ

I. Zawód dziennikarz

Czy wiesz, że...
-   pierwsza w Polsce audycja radiowa została nadana 1 lutego 1925 roku z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie?
Jednak była to tylko audycja próbna. Oficjalnie Polskie Radio powstało kilka miesięcy później - 18 sierpnia 1925 roku. Zajmuje się przekazywaniem informacji za pomocą telewizji, radia, prasy lub Internetu. Informacje mogą mieć różnorodne formy, na przykład artykułu, reportażu, wywiadu, komentarza, felietonu.
Mogą przedstawiać fakty, wydarzenia, opinie i poglądy. Informacje są tworzone nie tylko po to, aby zaspokoić ciekawość ludzi, ale przede wszystkim, aby relacjonować to co się dzieje w naszym otoczeniu (na świecie, w kraju, w miejscowości, w której mieszkamy). Dziennikarze codziennie zbierają dane do swoich materiałów. Zadaniem dziennikarza jest również przekazanie relacji osób, które przeżyły ciekawe sytuacje lub mają coś interesującego do powiedzenia. Dziennikarz redaguje zebrane materiały i przygotowuje je do publikacji. Materiały te mogą mieć formę pisaną lub mówioną.
Praca dziennikarza często wiąże się z wyjazdami w miejsca, gdzie dzieje się coś ważnego lub interesującego. Często w pracy dziennikarza liczy się, aby być pierwszym, który ogłosi światu ciekawą informację lub wpadnie na trop pasjonującej historii. Nie wszyscy jednak mogą wykonywać ten zawód. Osoby posiadające problemy z dykcją mogą mieć trudności z podjęciem pracy w radiostacji, a osoby nieznające zasad gramatyki, stylistki czy ortografii z tworzeniem dobrej jakości tekst.

II. Czy wiesz, czym zajmuje się dziennikarz?

-   Zbiera informacje
   -   Pisze artykuły
   -   Przeprowadza wywiady
   -  Zdaje relacje z wydarzeń

III.  Zadanie dla chętnych.

W ramce na dole znajdź 5 ukrytych wyrazów, które określają zadania dziennikarza.

Q

Q