POZNAWANIE ZAWODÓW - LEKARZ

I. Zawód lekarz
Lekarz zajmuje się leczeniem ludzi. To zawód bardzo odpowiedzialny i cieszący się uznaniem.
Od pracy lekarza, czyli rozpoznania choroby i określenia sposobu leczenia, zależy życie i zdrowie pacjentów.
Lekarz może kształcić się w bardzo wielu dziedzinach medycyny, a po skończonej nauce zdobyć specjalizację. Będzie wówczas leczył określone w swej dziedzinie choroby. Może więc być chirurgiem
i przeprowadzać operacje, lub kardiologiem i leczyć choroby serca oraz całego układu krążenia. Jeżeli zostanie internistą, będzie mógł leczyć np. przeziębienie czy kaszel. Leczeniem wad wzroku i chorób oczu zajmuje się lekarz okulista. Problemy ze skórą leczy lekarz dermatolog, a leczeniem chorób uszu i nosa zajmuje się laryngolog. Natomiast lekarz, którego specjalizacją jest leczenie dzieci, to pediatra. Miejscem pracy lekarza najczęściej jest przychodnia, szpital lub sanatorium

II. Czy wiesz czym zajmuje się lekarz?
Praca lekarza zależy od specjalizacji i może on:
wykonywać operacje  -  chirurg
leczyć dzieci   - pediatra
leczyć serce  -  kardiolog
sporządza opis wykonanego prześwietlenia  -  radiolog
leczyć schorzenia np. uszu (laryngolog) leczyć złamania   - ortopeda

III. CIEKAWOSTKI

Czy wiesz, że...
„Lekarze bez Granic” to grupa lekarzy, którzy ryzykują swoje życie, by udzielać pomocy medycznej ludziom w strefach walk i epidemii groźnych chorób. Organizacja ta dostała Pokojową Nagrodę Nobla.

Pierwszymi „lekarzami” byli kapłani. Wierzono, że uzdrawiali oni częściowo za pomocą magii, a częściowo przy zastosowaniu odpowiedniej diety. Miejscem, w którym leczono, były świątynie.

Mumie starożytnych władców to zasługa lekarzy, którzy potrafili balsamować ciała osób zmarłych.

Pierwszą w Polsce pomyślną transplantację serca przeprowadził wybitny kardiochirurg Zbigniew Religa.

Rewolucyjne odkrycie właściwości komórek macierzystych organizmu pozwala obecnie na leczenie niemal 80 chorób.