Wróżby andrzejkowe

Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. W Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku. W Szkocji dzień świętego Andrzeja, który obchodzony jest rokrocznie 30 listopada, jest świętem narodowym.

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe:

lanie wosku - to najbardziej popularny zwyczaj w andrzejki. Gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Uzyskany kształt trzeba skojarzyć z jakimś symbolem i sprawdzić jego znaczenie.

buty - każda z panien bierze swój jeden but. Każdy z nich ustawiany jest następnie od ściany do progu, jeden za drugim. Ta, której but pierwszy przekroczy próg, jako pierwsza wyjdzie za mąż.

jabłko - panny obierają jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa. Następnie obierek rzuca się za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, ma być pierwszą literą imienia narzeczonego.

pisanie imion na kartkach – na kartce wypisywane są imiona mężczyzn. Następnie kartkę należy odwrócić na drugą stronę i przekłuć igłą. Dziewczyna może wyjść za mąż za mężczyznę, którego imię przekłuje na kartce.

post i modlitwa - jeśli panna pościła i modliła się w dzień świętego Andrzeja, to w nocy mógł ukazać jej się przyszły ukochany.

Chcesz sobie powróżyć? Życzę udanej zabawy!!!