POZNAWANIE ZAWODÓW - KOSMETYCZKA

KOSMETYCZKA

Zajmuje się pielęgnacją i upiększaniem ciała. Najczęściej pracuje w salonie kosmetycznym, gdzie przyjmuje klientów, którzy chcą zadbać o swoją urodę. Wykonuje zabiegi kosmetyczne twarzy, dłoni i stóp. Maluje i ozdabia paznokcie w różne wzorki i kolory, przygotowuje piękny makijaż na specjalne okazje. Nakłada maseczki, czasem wykonuje także masaże. Jeżeli zauważy, że klient ma chorą skórę doradzi mu jak to zmienić lub skieruje go do lekarza. Z usług kosmetyczki korzystają przeważnie kobiety, choć coraz częściej klientami są również mężczyźni. Dzieci do kosmetyczki przychodzą zazwyczaj po to, aby przekłuć swoje uszy. Kosmetyczka może również pracować w innych ciekawych miejscach, takich, jak ośrodki odnowy biologicznej, sanatoria, drogerie i perfumerie a także w teatrze, telewizji czy też podczas pokazów mody. Maluje kosmetykami twarze aktorów, piosenkarzy oraz modeli i modelek, dobierając makijaż do stroju lub odgrywanej roli.

Osoba, pracująca na stanowisko kosmetyczki powinna stale podnosić swoje kompetencje biorąc udział w szkoleniach, kursach prowadzonych przez instytucje szkoleniowe oraz ma możliwość kontynuacji kształcenia na wyższych stopniach, jak uczelnie wyższe (kierunek kosmetologia).

Czy  wiesz,że...

- Już w starożytności kobiety chciały wyglądać pięknie i młodo? Kąpały się w mleku oraz przecierały skórę plastrami cytrusów, by pozbyć się przebarwień od słońca. Tworzyły pierwsze naturalne kosmetyki, których składniki wykorzystywane są także dzisiaj.

- W Mezopotamii dla uzyskania gładkiej skóry nacierano ją mieszanką alabastru, soli morskiej i miodu z kilkoma kroplami wonnych olejków

-  Miód, mleko, oliwa z oliwek i owoce cytrusowe już w starożytnym Egipcie były używane jako składniki kremów  do twarzy

- Czekoladę, miód i ogórki nie tylko spożywamy. Często wykorzystywane są w gabinetach kosmetycznych jako naturalne składniki odżywczych maseczek

Co potrafi kosmetyczka?

Kosmetyczka potrafi:

• określić rodzaj cery (skóry),
  • dbać o twarz i paznokcie,
  • wykonać makijaż,
  • ozdobić paznokcie rąk i nóg,
  • pomóc w chorobach skóry i paznokci,
    szukać informacji o nowościach w makijażu  i pielęgnacji skóry.

Co zrobić, by zostać kosmetyczką?

Jeśli chcesz zostać kosmetyczką musisz wybrać odpowiednią szkołę. Po ukończeniu szkoły podstawowej możesz uczyć się w jednej ze szkół dla kosmetyczek.

Praca kosmetyczki jest bardzo satysfakcjonująca, szczególnie, gdy klient jest zadowolony z zabiegu, pięknych paznokci lub makijażu . Dobra kosmetyczka ma wielu stałych klientów i należy się do niej zapisywać z wyprzedzeniem.