Zespół Szkolno-Przedszkolny w Głuszynie

46-100 Namysłów

ul. Główna 115

Głuszyna

tel. 774191410

Adres

46-100 Namysłów


ul. Główna 115


Głuszyna


tel. 774191410


Kalendarium

Poniedziałek, 2024-04-29

Imieniny: Hugona, Piotra

REGULAMIN KORZYSTANIA Z ŚWIETLICY

 

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM W GŁUSZYNIIE

 

§ 1.

 Postanowienia ogólne

  1. Świetlica jest integralną częścią szkoły, realizuje cele i zadania szkoły, w tym treści i działania wychowawczo - opiekuńcze zawarte w planie pracy szkoły.
  2. Zadania w świetlicy realizowane są w oparciu o roczny plan pracy oraz tygodniowy rozkład zajęć.
  3. Regulamin świetlicy jest zatwierdzany przez dyrektora szkoły i aktualizowany – po każdej zmianie przepisów związanych z organizacją pracy świetlicy oraz po zmianach w statucie szkoły dotyczących realizacji zadań opiekuńczo - wychowawczych.
  4. Świetlica przeznaczona jest dla dzieci, które dojeżdżają autobusem szkolnym, pozostają dłużej w szkole na wniosek rodziców lub gdy wynikną inne okoliczności wymagające zapewnienia dzieciom opieki w szkole.

 

§ 2.

Cele i zadania świetlicy

  1. Zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej przed i po lekcjach oraz w innych zaistniałych sytuacjach.
  2. Stworzenie warunków do nauki własnej oraz pomoc w przypadku trudności w nauce.
  3. Rozwijanie zdolności, zainteresowań, stymulowanie do kreatywnego spędzania czasu w trakcie pobytu na świetlicy. Wspieranie twórczego myślenia.
  4. Dbanie o poprawne relacje między wychowankami. Pomoc w nabywaniu umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.
  5. Wdrażanie i rozpowszechnianie zdrowego stylu życia, upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o swoje zdrowie i innych.
  6. Organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny.
  7. Współpraca z rodzicami i nauczycielami dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej, a także z pedagogiem, psychologiem szkolnym.

 

§ 3.

Organizacja świetlicy

  1. Świetlica funkcjonuje w dni pracy szkoły w godzinach od 720 do 1620 ( do odjazdu autobusu szkolnego)
  2. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.
  3. W przypadku nagłego zdarzenia powodującego opóźnienie odbioru dziecka ze świetlicy, rodzic /opiekun prawny powinien zawiadomić o tym fakcie nauczyciela - wychowawcę świetlicy do godziny 1500
  4. Nagminne nieprzestrzeganie punktualności w ostateczności może skutkować wypisaniem dziecka ze świetlicy.
  5. Dzieci do świetlicy kwalifikowani są na podstawie Karty zgłoszenia, która jest do pobrania na stronie internetowej szkoły lub wychowawcy klasy.
  6. Liczba dzieci w świetlicy, będących pod opieką jednego nauczyciela - wychowawcy, nie przekracza 25 osób.
  7. Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy przynoszone przez dzieci z domu, zarówno za ich uszkodzenia jak i zagubienia.
  8. Dzieci przebywające w świetlicy mają zakaz używania telefonów komórkowych, w innym celu niż uzasadniony kontakt z rodzicami lub opiekunami. W przypadku konieczności kontaktu z rodzicem dziecko musi ten fakt zgłosić wychowawcy świetlicy.
  9. Dziecko może być odebrane ze świetlicy tylko przez rodziców / prawnych opiekunów oraz wyznaczone przez nich osoby wpisane do Karty zgłoszenia. W wyjątkowych sytuacjach dziecko może być odebrane przez inną osobę, niewpisaną do Karty, jednak wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia od rodziców/ prawnych opiekunów lub na podstawie informacji przesłanej przez Dziennik Elektroniczny z konta rodzica/prawnego opiekuna.
  10. W przypadku samodzielnego powrotu dziecka do domu, wymagana jest pisemna zgoda rodzica /prawnego opiekuna, zgodna ze wzorem dostępnym na stronie internetowej szkoły lub u wychowawcy klasy. W wyjątkowych sytuacjach samodzielny powrót dziecka do domu może nastąpić na podstawie informacji przesłanej przez Dziennik Elektroniczny z konta rodzica/prawnego opiekuna.
  11. Odpowiedzialność za dziecko przejmuje nauczyciel - wychowawca świetlicy od momentu wejścia dziecka do świetlicy do momentu odbioru dziecka przez rodzica/prawnego opiekuna lub osobę wyznaczoną w Karcie zgłoszenia lub samodzielnego wyjścia dziecka, w przypadku dzieci, którzy mają zgodę na samodzielne wyjście. 
  12. Nauczyciele - wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za dziecko , które nie zgłosiło się do świetlicy.
  13. Każda zmiana decyzji rodziców/prawnych opiekunów, dotycząca pobytu dziecka w świetlicy, musi być przekazana w formie pisemnej.
  14. Współpraca z rodzicami odbywa się w kontakcie bezpośrednim – podczas odbioru dziecka ze świetlicy. W razie braku możliwości rozmowy, nauczyciel świetlicy będzie kontaktował się przez Dziennik Elektroniczny lub telefonicznie z rodzicem/prawnym opiekunem.
  15. W przypadku nieodebrania ucznia do godziny 16.20 wychowawca świetlicy:

a)      kontaktuje się z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka wskazanymi w Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy celem wyjaśnienia sytuacji,

b)      w przypadku braku kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi powiadamia o zaistniałym zdarzeniu: dyrektora szkoły, najbliższą jednostkę policji,

c)      dziecko pod opieką wychowawcy świetlicy oczekuje na odbiór przez dorosłego członka rodziny/opiekuna prawnego, bądź w przypadku braku możliwości ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów prawnych dziecko przekazywane jest policji w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo – wychowawczy.

  1. Świetlica wyposażona jest w: gry planszowe, klocki, zabawki, przybory do zabaw ruchowych, sprzęt audiowizualny, sprzęt i materiały potrzebne do zajęć organizowanych w świetlicy.
  2. Nad pracą świetlicy nadzór pedagogiczny sprawuje dyrektor szkoły.

 

  •                                                                                                                            § 4

Zadania nauczyciela wychowawcy świetlicy

  1. Opracowanie rocznego planu i tygodniowego rozkładu zajęć.
  2. Prowadzenie dziennika w formie elektronicznej.
  3. Sprawowanie opieki i zapewnienie wychowankom bezpieczeństwa.
  4. Rozwijanie zainteresowań uczniów, umożliwienie im rozwoju, kreatywności i twórczego myślenia.
  5. Organizowanie gier i zabaw, w tym ruchowych, zarówno w sali oraz na powietrzu.
  6. Współpraca z wychowawcami klas, radą pedagogiczną, psychologiem, pedagogiem, pielęgniarką szkolną oraz rodzicami.
  7. Dbanie o estetyczny wygląd pomieszczeń świetlicowych.
  8. Zapoznanie uczniów z wewnętrznym regulaminem świetlicy.
  9. Informowanie o niewłaściwym zachowaniu uczniów zarówno rodziców jak i wychowawcę klasy.

 

 § 5.

Prawa i obowiązki dziecka korzystającego ze świetlicy szkolnej

  1. Dziecko ma prawo do:

a)      właściwie zorganizowanej opieki podczas pobytu w świetlicy,

b)      poszanowania godności osobistej i życzliwego traktowania przez nauczycieli -wychowawców świetlicy, jak i inne dzieci korzystające ze świetlicy,

c)      ochrony przed przemocą psychiczną i fizyczną,

d)      wyboru zajęć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami,

e)      doskonalenia swoich uzdolnień i zainteresowań, podejmowania twórczych działań,

f)       wdrażania do samodzielnej nauki, uzyskania pomocy w nauce, jeśli pojawią się trudności,

g)      korzystania z zasobów świetlicy, gier, zabawek, sprzętu.

  1. Dziecko jest zobowiązane do:

a)      przestrzegania wewnętrznego regulaminu świetlicy, z którym jest zapoznany na początku roku szkolnego,

b)      przestrzegania zasad współżycia w grupie i kulturalnego zachowania,

c)      respektowania poleceń nauczyciela - wychowawcy świetlicy,

d)      zgłoszenia wychowawcy każdego wyjścia ze świetlicy,

e)      przebywania w miejscu, które wyznaczył wychowawca oraz nie oddalania się od grupy podczas wyjść poza salę świetlicową,

f)       dbania o porządek, szanowania zasobów świetlicy,

g)      ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie.

 

§ 6.

Postępowanie w przypadku odebrania ucznia przez osobę, do której zachodzi podejrzenie znajdowania się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających.

  1. W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie wychowawcy świetlicy istnieje podejrzenie, iż dziecko odbierane jest przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania innych środków odurzających, wychowawca świetlicy zobowiązany jest poinformować tę osobę o konsekwencjach takiej sytuacji  (w tym o wezwaniu policji i zawiadomieniu dyrektora szkoły) oraz zażądać wezwania (lub samemu wezwać) innego opiekuna dziecka.
  2. O zaistniałej sytuacji wychowawca świetlicy zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić wychowawcę klasy, dyrektora szkoły i sporządzić notatkę w dzienniku zajęć świetlicy szkolnej oraz umieścić ją w teczce pomocy psychologiczno – pedagogicznej dziecka.
  3. W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka, wychowawca świetlicy zobowiązany jest wezwać policję.

 

§ 7.  

Postępowanie w przypadku zaistnienia wśród wychowanków świetlicy agresji słownej

  1. Wychowawca świetlicy interweniuje w każdej sytuacji, upominając dzieci.
  2. Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do podjęcia działań wychowawczych wobec dziecka stosującego agresję słowną.
  3. W przypadku braku skuteczności podjętych działań wychowawca świetlicy informuje rodziców dziecka i wychowawcę klasy o negatywnym zachowaniu dziecka oraz dokonuje stosownego wpisu w dzienniku zajęć świetlicy szkolnej.

 

 

§ 8.

Postępowanie w przypadku zaistnienia wśród wychowanków świetlicy agresji fizycznej

  1. Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do interwencji, gdy dochodzi do agresji fizycznej miedzy dziećmi. Przekazuje pedagogowi szkolnemu pod opiekę dzieci przebywające w tym czasie w świetlicy, a sam kieruje uczestników zajścia do innego pomieszczenia, przeprowadza z nimi rozmowę dyscyplinującą oraz powiadamia wychowawcę klasy i rodziców dzieci o zdarzeniu.
  2. W razie konieczności wychowawca świetlicy powiadamia dyrektora szkoły oraz w razie potrzeby wzywa policję lub pogotowie ratunkowe.
  3. Wychowawca świetlicy sporządza notatkę z zaistniałej sytuacji w dzienniku zajęć świetlicy szkolnej oraz dołącza ją do teczki pomocy psychologiczno – pedagogicznej dziecka.

 

§9.

 Postępowanie w przypadku kradzieży

  1. W przypadku wystąpienia kradzieży na terenie świetlicy wychowawca świetlicy przeprowadza rozmowę z poszkodowanym w celu wyjaśnienia zajścia i sporządza notatkę w dzienniku zajęć świetlicy szkolnej oraz dołącza ją do teczki pomocy psychologiczno – pedagogicznej dziecka.
  2. Wychowawca świetlicy informuje o zajściu rodziców dziecka, dyrektora oraz wychowawcę klasy.

 

§ 10.  

Postępowanie w przypadku opuszczenia przez dziecko świetlicy bez pozwolenia

  1. Jeśli dziecko bez pozwolenia opuści świetlicę szkolną, wychowawca świetlicy o zdarzeniu powiadamia: dyrektora, rodziców dziecka oraz wychowawcę klasy.
  2. Wychowawca świetlicy w obecności rodziców przeprowadza rozmowę z dzieckiem w celu wyjaśnienia zdarzenia i przypomnienia regulaminu świetlicy.
  3. Wychowawca świetlicy sporządza notatkę w dzienniku zajęć świetlicy szkolnej oraz dołącza ją do teczki pomocy psychologiczno – pedagogicznej dziecka.
  4. Trzykrotne opuszczenia świetlicy bez pozwolenia spowoduje skreślenie dziecka z listy wychowanków świetlicy.

 

§ 11

Postępowanie w przypadku celowego zniszczenia mienia innych dzieci lub szkoły.

  1. W przypadku wystąpienia celowego zniszczenia mienia innych dzieci lub szkoły wychowawca świetlicy przeprowadza rozmowę wychowawczą ze sprawcą oraz sporządza notatkę i dołącza ją do teczki pomocy psychologiczno – pedagogicznej dziecka.
  2. Wychowawca świetlicy powiadamia o zdarzeniu rodziców dziecka, wychowawcę klasy, do której dziecko uczęszcza. Sporządza także notatkę w dzienniku zajęć świetlicy szkolnej.
  3. Uczeń niszczący celowo cudze mienie zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej szkody.

§ 12.

 Kontakty wychowawców świetlicy z rodzicami uczniów

  1. Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do stałego kontaktu z rodzicami dziecka poprzez rozmowy indywidualne, korespondencję poprzez dziennik elektroniczny.
  2. Wychowawca świetlicy dokumentuje utrzymywanie kontaktów z rodzicami dzieci, dokonując wpisu w dzienniku zajęć świetlicy szkolnej.

 

§ 13.

 Postępowanie z uczniami, którzy nie są zapisani do świetlicy, a nie zostali po zajęciach lekcyjnych odebrani przez rodziców

  1. W przypadku, gdy dziecko niebędące wychowankiem świetlicy skończyło zajęcia i nie zostało odebrane przez rodziców, może zostać przyprowadzone do świetlicy. Nauczyciel robi to osobiście i podaje dane dziecka. Zobowiązany jest też do powiadomienia rodziców/opiekunów prawnych o pozostawieniu dziecka w świetlicy  (obecność takiego dziecka na świetlicy odnotowana jest w dzienniku elektronicznym w zakładce – notatki).

 

§ 14.

 Procedura w czasie pandemii COVID-19

  1. Do świetlicy uczęszczają dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Dzieci mogą być przyprowadzani do świetlicy i z niej odbierani przez rodziców/opiekunów prawnych bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  3. Rodzice/opiekunowie prawni odprowadzający dzieci nie wchodzą do szkoły, a w wyjątkowych sytuacjach mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując takie zasady:

a)      1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b)      dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c)      dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d)      ograniczone przemieszczanie się po szkole.

  1. Rodzice/opiekunowie prawni powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  2. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomi rodziców/opiekunów prawnych o konieczności odebrania dziecka ze szkoły.
  3. W świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, podczas kichania i kaszlu zasłonić ręką lub chusteczką twarz, unikać dotykania oczu, nosa i ust, dezynfekować dłonie.
  4. W częściach wspólnych szkoły uczniowie klas V- VIII noszą maseczki zasłaniające usta i nos, np. kiedy idą do toalety, stołówki, biblioteki, szatni.
  5. W świetlicy dzieci korzystają wyłącznie z własnych przyborów. W salach świetlicowych puzzle, klocki i inne przybory po każdym użyciu będą dezynfekowane.
  6. Sale świetlicowe będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w szczególności przed zajęciami oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  7. Dzieci  nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  8. Na boisku szkolnym i placu zabaw każda grupa izoluje się od innych grup tam przebywających.
  9. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz w innych salach lekcyjnych z zachowaniem zasady 2 m2. Przy stoliku może siedzieć maksymalnie dwóch  uczniów.
  10.   Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
  11. Ograniczone zostają gry i zabawy kontaktowe. Liczba uczniów w świetlicy, będąca pod opieką jednego nauczyciela - wychowawcy nie przekracza 24 osób.

 

§ 15.

 Dokumentacja świetlicy

  1. Regulamin świetlicy.
  2. Roczny plan pracy świetlicy.
  3. Dziennik zajęć.
  4. Karty zgłoszeń.
  5. Roczne sprawozdanie z działalności świetlicy.