Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

BEZPIECZNY INTERNET

BEZPIECZNY   INTERNET

Realizując działania profilaktyczne również w klasach  młodszych I – III, prowadziliśmy zajęcia  na   temat    zasad    bezpiecznego    korzystania
z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, że cyberprzemoc to powtarzające się umyślne działanie sprawców, takie jak prześladowanie, zastraszanie, nękanie i wyśmiewanie
z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych
. Ponadto cyberprzemoc przybiera różnorakie formy - m.in. rozsyłanie kompromitujących materiałów (np. zdjęć i filmów), włamywanie się na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania prywatnych lub fałszywych informacji, tworzenie ośmieszających lub dyskredytujących stron www, fałszywych blogów i profili na portalach społecznościowych.

Na zajęciach  wychowawczych uczniowie  wykonali  plakaty, na których  przedstawili  zagrożenia  w sieci i protestowali przeciw stosowaniu cyberprzemocy.

Mamy   nadzieję,   że  każdy  uczeń   naszej   szkoły   będzie   wiedział  na   czym polega cyberprzemoc  i jakie  są  skutki  stosowania  przemocy  w sieci. A  dla  przypomnienia podajemy najważniejsze zasady korzystania z bezpiecznego Internetu:
1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego,
2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,
3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci,
4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,
5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,
6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,
7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,
8. Czytaj regulaminy,
9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,
10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.