Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

CZYM JEST AUTYZM?

Na początek: Czym jest autyzm?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to szeroki termin opisujący grupę zaburzeń neurorozwojowych. Charakteryzują się problemami z komunikacją i interakcją społeczną. Osoby z ASD często wykazują ograniczone, powtarzalne i stereotypowe zainteresowania lub wzorce zachowań. Występują one na całym świecie, niezależnie od rasy, kultury czy sytuacji ekonomicznej.

Jakie są objawy autyzmu?

Objawy autyzmu zazwyczaj stają się wyraźnie widoczne we wczesnym dzieciństwie, między 12 a 24 miesiącem życia. Jednak mogą również pojawić się wcześniej lub później.
Wczesne z nich mogą przejawiać się w wyraźnym opóźnieniu w rozwoju językowym lub społecznym. Objawy autyzmu można podzielić na dwie kategorie: problemy
z komunikacją i interakcją społeczną oraz ograniczone lub powtarzające się wzorce zachowań lub czynności.

Problemy z komunikacją i interakcją społeczną obejmują:

• problemy z komunikacją, w tym trudności w dzieleniu się emocjami, zainteresowaniami lub utrzymywaniu konwersacji
  • problemy z komunikacją niewerbalną, takie jak kłopot z utrzymaniem kontaktu wzrokowego lub czytaniem języka ciała
  • trudności w rozwijaniu i utrzymywaniu relacji społecznych

Ograniczone lub powtarzające się wzorce zachowań lub czynności obejmują:

• powtarzające się ruchy, gesty lub wzorce mowy
  • sztywne przestrzeganie określonych rytuałów lub zachowań
  • wzrost lub spadek wrażliwości na określone informacje sensoryczne z otoczenia, takie jak negatywna reakcja na określony dźwięk
  • utrwalone obiekty zainteresowania lub zaabsorbowania

Jakie są sposoby terapii autyzmu?

Nie ma „lekarstw” na autyzm, ale terapie i inne aspekty leczenia mogą pomóc ludziom poczuć się lepiej lub złagodzić ich objawy. Metod leczenia obejmują terapie, takie jak:

• terapia behawioralna
  • terapia zabawą
  • terapia zajęciowa
  • fizykoterapia
  • terapia mowy

Masaże, obciążone koce i odzież oraz techniki medytacji mogą również wywoływać efekty relaksacyjne u chorych. Jednak trzeba pamiętać, że wyniki leczenia w poszczególnych przypadkach będą się różnić. Niektórzy ludzie ze spektrum autyzmu mogą dobrze reagować na pewne metody terapii, podczas gdy inni nie.

Czy dieta może wpływać na autyzm?

Nie ma konkretnej diety przeznaczonej dla osób z ASD. Niemniej jednak niektórzy specjaliści od autyzmu badają zmiany w diecie, aby pomóc zminimalizować problemy behawioralne i poprawić ogólną jakość życia.

Podstawą diety w autyzmie jest unikanie sztucznych dodatków. Należą do nich środki konserwujące, barwniki i substancje słodzące.

Dieta autystyka może skupiać się na pełnowartościowej żywności, takiej jak:

• świeże owoce i warzywa
  • chudy drób
  • ryby
  • tłuszcze nienasycone
  • dużo wody

Niektórzy specjaliści popierają również dietę bezglutenową. Gluten białkowy występuje
w pszenicy, jęczmieniu i innych ziarnach. Uważają, że gluten powoduje stan zapalny
 i niepożądane reakcje u niektórych osób z ASD. Jednak badania naukowe nie są jednoznaczne co do związku między autyzmem a glutenem i innym białkiem znanym jako kazeina.

Niektóre  badania i  niepotwierdzone  dowody   sugerują,   że dieta   może  pomóc  łagodzić objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), stanu podobnego do  autyzmu.

Autyzm w dorosłym życiu – jak to wygląda?

Rodziny, które mają bliskich z ASD, mogą martwić się, jak wygląda życie z autyzmem u osoby dorosłej. Zdecydowana mniejszość dorosłych z ASD może żyć lub pracować niezależnie. Wielu dorosłych z ASD wymaga ciągłej pomocy przez całe życie.

Wprowadzenie terapii i innych metod leczenia na wczesnym etapie życia może pomóc w uzyskaniu większej niezależności i lepszej jakości życia w przyszłości. Czasami osoby znajdujące się w spektrum autyzmu nie są diagnozowane aż do znacznie późniejszego etapu życia. Wynika to po części z wcześniejszego braku świadomości wśród lekarzy