Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Uzależnienie od gier komputerowych.

Już chyba nikt z nas nie wątpi, ze dzieci spędzają za dużo czasu przed komputerem, jednakże nauka online nie pozwala na uniknięcie tego problemu. Natomiast nasze dzieci zmęczone już czasem trwania pandemii coraz częściej w trakcie trwania zajęć urozmaicają sobie czas, który poświęcają na gry komputerowe. Początkowo uważają, ze to tylko przyjemność a z czasem  nie mogą bez nich żyć i uzależniają się.

Uzależnienie od gier występuje wtedy gdy dziecko nie  interesuje się nauką, szkołą, relacjami z rówieśnikami i rodziną tylko wciąż myśli o grach i spędzaniu czasu przed komputerem.

Co sprawia, ze gry dla dzieci są tak wciągające?

• atrakcyjna forma - sztuka audiowizualna powodująca realizm wirtualnego świata,
  • interaktywność -  osobiste zaangażowanie i wysiłek w wykonaniu zadania i wyzwania,
  • bicie rekordu – chęć przebicia najlepszego wyniku gry,
  • jakość wzmocnień – doświadczenie większej liczby wzmocnień pozytywnych, sukcesów i nagród niż porażek,
  •  nieregularne nagradzanie- grający nie wie czy nastąpi to po jednej próbie czy po wielu. Ma jednak pewność, że jeśli będzie grał wystarczająco długo, to w końcu jego wysiłek zostanie nagrodzony,
  • wywoływanie stanu emocjonalnego pobudzenia podczas grania,
  • poczucie kontroli – w wirtualnym świecie to oni a nie rodzice decydują jak się zachować, zdobywają realne dobra: poczucie władzy i kontroli, poczucie wpływu, szacunek, status społeczny,
  • budowanie relacji – gry pozwalają dzieciom budować relacje z innymi graczami, co zaspakaja ich potrzebę kontaktów społecznych,
  • ucieczka od rzeczywistości-  ucieczka od prawdziwego świata w wymarzoną rzeczywistość.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych:

• nadpobudliwość,
  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją uwagi,
  • zmiana nastroju,
  •  zaniedbywanie obowiązków
  • okłamywanie innych i siebie samego w kwestii  czasu spędzonego na grach,
  • obsesyjne myślenia o grach podczas wykonywania innych czynności,

Uzależnienie od gier komputerowych wymaga poważnego leczenia. Konieczna jest pomoc psychologów, ale i zaangażowanie zarówno rodziców, jak i pedagogów. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie problemu i wprowadzenie ograniczeń czasowych przesiadywania przed ekranem, ale i zastępcza terapia zajęciowa.

Gdzie szukać pomocy?

Klinika Psychologiczno – Psychiatryczna PsychoMedic.pl