Dzień Ziemi

To święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznychoraz placówek oświatowych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.

Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku. Wówczas Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W 1990 roku aż 200 milionów osób w 141 państwach zmobilizowało się do uczestnictwa w Dniu Ziemi. To doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli się głośno domagać natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii. Od tamtej pory wszystkie akcje mają na celu promowanie różnych postaw proekologicznych w społeczeństwie.

My też możemy aktywnie się włączyć, by również dzięki nam wszystkim ludziom na całym świecie  lepiej się żyło. Niezależnie od szalejącej epidemii koronawirusa. Po pierwsze warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy ci na dobrej kondycji naszej planety. Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Zwłaszcza że już niemal wszyscy ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. I jeśli możesz, to gromadź deszczówkę. Warto też pić wodę z kranu(przegotowana), a naczynia zmywać w zmywarce.

Jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że masz wpływ na naszą Ziemię obejrzyj film.